خانه / خانواده / بازی فکری کودکان ۵ تا ۶ ساله
بازی فکری کودکان"

تاریخ بروزرسانی: ۶ تیر ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 80 بازدید بدون دیدگاه

بازی فکری کودکان ۵ تا ۶ ساله

بازی فکری کودکان ۵ تا ۶ ساله

بازی فکری کودکان ۵ ساله که آن ها را نابغه می کند!

اگر کودک ۵ ساله دارید به دقت بخوانید!

روانشناسی کودک ۵ ساله تا ۶ ساله :

همه والدین دوست دارند با فرزندانشان روابط خوشایند و رضایت بخشی داشته باشند، به همین دلیل لازم است توانایی های متناسب با سن فرزند خود را بشناسند. بسیاری از سوء تفاهم ها و برخوردها به این دلیل بروز می کنند که والدین توقعی بیش از توانایی فرزندشان دارند.

یکی از مسائلی که والدین کودکان پنج،شش ساله باید بدانند این است که کودکان باید از لحاظ اجتماعی رشد کرده و بتوانند بدون حضور والدین در محیط هایی مانند مهد و پیش دبستانی بدون ترس و اضطراب حاضر شوند و با همسالان ارتباط خوبی برقرار کنند و به بازی های فکری بپردازند.

در این سنین و در بازیهای فکری کودکان باید قوانین و مقررات اخلاقی زیادی را کسب کند.

در این سنین و بازی های فکری کودک می تواند تصاویر پیچیده ای را ترسیم کند و برخی اعداد و کلمات ساده را کپی کند ، تا اواخر شش سالگی می تواند تا ۲۰۰ بشمارد.

قدرت توجه و تمرکز کودکان در این دوره به نسبت سال های قبل بهتر می شود.

مهارت های حرکتی کودک شما نسبت به یک سال قبل تفاوت ملموسی دارد، هماهنگی بین اعضا بدنش بهبود زیادی یافته است و خیلی بهتر می تواند از مدادی که در دست گرفته استفاده کند و نقاشی هایی با جزییات بیشتر بکشد واین مهارت برای سال های بعد در دبستان اهمیت زیادی دارد.

کودک در این سن علاقه روز افزونی به خواندن، نوشتن و جمع های ساده نشان می دهد، او همچنین در مورد جهان و طرز کار آن کنجکاو است و دوست دارد در فعالیت های بزرگسالان دخالت کند و علاقه بیشتری به فعالیت های اجتماعی دارد و دوست دارد برای انجام کارهایی با دوستانش برنامه ریزی کند.

پنج سالگی برای بسیاری از کودکان زمان عالی رسیدن به تعادل است.بسیاری از مادرها در ارتباط‌ با کودک پنج ساله خود معتقدند که او یک فرشته است. گروه دیگری از روی نگرانی می‌گویند این بچه بیش از اندازه خوب است.

توانایی های کودک ۵ ساله تا ۶ ساله :

در پنج تا شش سالگی کودک شما قادر است که:

  • به بازی های نمایشی بپردازد، بازی وانمودی یانمایشی نوعی بازی است که طی آن نقش های روزمره و خیالی مثل ایفا کردن نقش پلیس و والدین در آن اجرا می شود و این بازی ها در رشد بهنجار آن ها بسیار مناسب و اساسی می باشد. بازی نمایشی جزو بازی های فکری کودکان است.
  • از فعالیت های بدنی لذت ببرد،کودک می تواند خوب بالا برود، شنا یاد بگیرد، برقصد و لی لی کند.
  • خاطرات گذشته خود را به یاد آورد و از بین خاطراتش خاطره ای را بازشناسی کند.
    کمیت یک چیز را بعد از تغییر شکل درک کند. مثلا متوجه می شود که مقدار یک گلوله گل رس وقتی آن را پهن می کنیم تغییر نمی کند.

بازی‌ با کودک می‌تواند به رشد و تکامل روانی و عقلانی وی کمک کند. کودک در این سن پر از شور و هیجان است و شما می توانید با بازیهای فکری کودکان به تقویت هوش و حافظه و مهارت های وی کمک کنید.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  روش های کاربردی ابراز عشق والدین به نوجوانان

بچه های پیش دبستانی سرشار از انرژی و شور هستند. این وضعیت از نظر رشد جسمانی خوب است، زیرا دربرگیرنده ی حرکات متناوب مجموعه عضلات کوچک و بزرگی بوده که عملکرد بهینه ی این بخشهای بدن را موجب می شوند.

حالا به چند نمونه بازی فکری برای کودکان ۵ ساله تا ۶ ساله اشاره می کنیم که هرکدام مهارتهای مختلفی را در کودک در این سنین تقویت می کنند.

 

بازی فکری کودکان

 

معرفی نمونه هایی از بازی فکری کودکان ۵ ساله تا ۶ ساله:

در این سنین بیشتر سعی کنید بازی هایی با کودکان انجام دهید تا برای ورود به مدرسه آماده شوند، بازی هایی که دقت و تمرکز کودکان را پرورش می دهد.

بازی هایی که به دست ورزی آنان کمک می کند و بازی هایی که قواعد خاصی دارند که کودک باید از آن ها پیروی کند.

بازی فکری کودکان بصورت نخ و مهره :

یکی از بهترین بازی هایی که برای دقت و تمرکز کودکان می توان معرفی کرد بازی نخ و مهره است.

نخ و مهره بدون شک بهترین و تاثیر گذارترین روش آموزش کودکان است ، انتخاب بازی فکری کودکان که برای وی مناسب است، می تواند باعث افزایش مهارت های فیزیکی و رشد ذهنی آن ها شود.

این روش بازی یکی از بازی های مونته سوری و مبتنی بر روش مونته سوری است.

نخ کردن مهره ‌ها به تنهایی فعالیتی جذاب و در عین حال مفید برای کودکان به شمار می ‌رود.

کودکان ضمن نخ کردن مهره‌ها می‌توانند با استفاده از کارت‌های الگو نخ را داخل مهره‌ها کنند.

بازی فکری کودکان به صورت اشکال سازنده :

یکی دیگر از بازی های پیشنهادی بازی فکری کودکان اشکال سازنده است،

این بازی برای آشنایی کودکان با اشکال هندسی مختلف و درک این موضوع که هر تصویری را می‌توان با ترکیب این اشکال ایجاد کرد ساخته شده است.

این بازی حاوی ۲۴ معما در سه سطح ساده،متوسط و پیچیده ، در کنار هر معما تصویری از موضوع مورد نظر وجود دارد تا روند تجسم انتزاعی تسریع شود، هم چنین کودکان می توانند با قطعات مختلف شکل های جدیدی خلق کنند و خلاقیت را هم چاشنی کارشان کنند. که می تواند به عنوان یک بازی فکری کودکان ۵ ساله به حساب آید.

بازی فکری دو چشمی :

بازی پیشنهادی بعدی بازی دو چشمی است .

یکی از بازی هایی است که همزمان چندین مهارت را تقویت می کند و یک بازی گروهی شاد و هیجان انگیز است.

این بازی شامل چهار عینک مخصوص، ۲۰ لیوان کوچک، ۳ تاس بازی و ۶ کارت تصاویر است. شش کارت تصاویر وسط چیده می‌شود؛ هر بازیکن یک عینک به چشم می‌زند و ۵ لیوان با رنگ‌های مختلف را روی دماغک آن می‌گذارد. کوچکترین فرد تاس می‌اندازد. یکی از تاس‌ها شکل مورد نظر و دو تاس دیگر رنگ دایره‌ی زمینه و حلقه‌ی دور تصویر را نشان می‌دهد. هر بازیکنی که سریعتر بتواند تصویر مطابق با تاس‌ها را پیدا کند، آن را نشان می‌دهد. اگر درست گفته باشد یکی از لیوان‌های روی عینکش را برمی‌دارد؛ اما اگر اشتباه کرده باشد باید یک لیوان به عینکش اضافه کند. این بازی دقت، تمرکز و سرعت عمل بازیکنان را افزایش می‌دهد، که برای کودکان در این سن می تواند بازی لذت بخش و آموزنده ای باشد و به عنوان یک بازی فکری کودکان ۵ ساله مناسب است.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  اشتباهات رایج در دوران شیردهی چه عواقبی را در پی دارد؟

مخصوصا قسمتی که بینی بچه ها توسط لیوانها بزرگ می شود آنها را یاد پینوکیو می اندازد.

 

بازی فکری کودکان

 

بازی فکری ماهی سرخ کوچولو:

ماهی سرخ کوچولو یک بازی پر هیجان گروهی ۲ تا ۴ نفره برای کودکان ۵ سال به بالاست. محتویات آن شامل ۹ ماهی رنگی، ۱ ماهی سرخ، ۲ عدد تاس شکل و رنگ و راهنمای بازی است.

ماهی‌ها در برکه‌ای گرفتار شده‌اند و ابتدا غمگین هستند.

بازیکنان باید اول آن‌ها را از برکه بگیرند و سپس با کمک ماهی سرخ کوچولو آن‌ها را شاد و راهی دریا کنند.

این بازی می‌تواند در افزایش سرعت عمل و پرورش هوش هیجانی بازیکنان بسیار مؤثر باشد و به عنوان یک بازی فکری برای کودکان ۵ ساله بازی جذابی است.

بازی فکری معمای جنگل:

بازی پیشنهادی دیگر بازی فکری معمای جنگل است.

بازیکنا باید برای حل هر معما چهار قطعه پازل را به نحوی روی صفحه ی بازی که با تصاویر حیوانات پوشیده شده است، قرار دهد که فقط حیوانات مشخص شده معما، در جنگل انبوه پیدا باشند.هر صفحه ی دفترچه شامل یک معما می باشد که از معما های آسان تر شروع می شود و تا معماهای پیچیده تر ادامه می یابد که باعث بالا بردن قدرت حل مسئله در کودک می شود.
بازی دیگر بازی فکری باغ وحش هوش هستش.

باغ وحش هوش یک بازی فکری یک نفره برای کودکان ۵ سال به بالاست که ذهن آنان را به زیبایی به چالش می‌طلبد.داستان از این قرار است که باغ وحش شهر به هم ریخته است. شهردار دنبال مدیری با هوش می‌گردد تا همه چیز رو درسر جای مناسب قرار دهد. برای همین معماهایی را طرح کرده است تا مدیر باغ وحش را انتخاب کند که این معماها برای تقویت تفکر استراتژیک و حل مسئله توسط کودک فوق العاده موثرند.

بازی لگو :

لگو و ساختن وسایل خلاق سبب رشد و هماهنگی مهارتهای بدنی و ارتباطات فضایی می شود. به هنگام بازی تصورات و تخیلات کودک تحریک می شود. موجب پرورش عضلات ظریف انگشتان و مچ دست می شود.مفاهیمی مانند «جلو»، «عقب»، «زیر»، «روی»، «داخل»، «خارج» می تواند با استفاده از یک تصویر نمایشی و خانه ای ساخته شده با لگوها به کودکان آموزش داده شود.

چون لگوها در رنگهای مختلف تهیه شده اند می تواند کودکان را در شناسایی و آموزش رنگها یاری دهد. وقتی کودک در اتصال قطعات موفق می شود و چیزی می سازد، احساس غرور و پیروزی می کند که در اعتماد به نفس کودک بسیار مؤثر است. و همچنین به عنوان یک بازی فکری کودکان ۵ ساله و بالاتر به حساب می آید.

 

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

  1. چند پیشنهاد ساده برای گوشه گیری کودکان – گوشه گیری در کودکان
  2. بهترین راهها برای خواباندن کودک
  3. انواع عشق چیست؟ | ۱۱نوع عشق که هر آدمی در زندگی تجربه می کند -قسمت دوم
  4. ۸ باور نادرست درباره تغذیه اطفال

 

منبع: yekchakavak – بیشتر بخوانید: تغذیه کودکانخلاقیت در کودکانسرگرمی کودکان

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=2218


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید